Karo atveju pusė Šiaulių neturėtų kur slėptis

Ar miesto meras žaidžia rusišką ruletę su miesto gyventojais?

Meras Artūras Visockas visai neseniai potvarkiu patvirtino naują slėptuvių (priedangų) sąrašą. Į šį sąrašą įtrauktas 91 objektas. Juose karo ar kitos grėsmės atveju tilptų 56 tūkst. gyventojų iš šiuo metu gyvenančių 106 tūkst. šiauliečių. Ne savivaldybės taryba, kurią sudaro 31 narys,  o vienasmeniškai miesto galva nusprendė, kad 50 tūkstančių miestiečių krizės akivaizdoje neturės saugaus prieglobsčio. Ar tai bus stichinė nelaimė, ar karinis konfliktas, į priedangas tilptų tik šiek tiek daugiau nei pusė miesto gyventojų. 

Į A. Visocko patvirtintą sąrašą yra įtraukti visuomeninės paskirties objektai tokie kaip švietimo įstaigos, koncertinė įstaiga ,,Polifonija“, viešbučiai, privačių garažų bendrijos, net miesto katedra. Taip pat prekybos centrai ir kiti didesni miesto pastatai. 

Šiauliuose esantis didžiausias Baltijos šalių karinis aerodromas neabejotinai taptų vienu iš pirmųjų taikinių karinio užpuolimo atveju. Aerodromas būtų atakuojamas raketomis dėl savo strateginės reikšmės ir vietos bei dėl NATO šalių vykdomos oro policijos misijos – ginti visų trijų Baltijos valstybių oro erdvę. 

Labai tikėtina, kad karinio konflikto atveju su kaimynėmis iš rytų atskrendančios raketos gali būti labai netaiklios. Tuo galima įsitikinti stebint ukrainiečių civilių žūtis antrus metus vykstančiame kare, kai Rusijos paleistos raketos pataiko į daugiabučius ir į kitą civilinę infrastruktūrą. 

Galima būtų pamanyti, kad Šiaulių miesto meras žaidžia rusišką ruletę su gyventojų gyvybėmis. Tačiau Lietuvos Vyriausybės nutarimu yra numatyta, kad savivaldybės pasitvirtintų sąrašą slėptuvių, kuriose galėtų tilpti ne mažiau kaip 60 procentų tos savivaldybės nuolatinių gyventojų. Už gyventojų saugumą pasirūpinant realiu slėptuvių ir priedangų poreikiu yra atsakinga ir Vidaus reikalų ministerija, kurios klerkai, panašu, dirba vėžlio greičiu.

Už civilinę saugą atsakingas Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Civilinės saugos ir teisėtvarkos skyriaus vedėjas Linas Gadliauskas nesutiko komentuoti žodžiu ir nurodė klausimus atsiųsti raštu atstovui spaudui. Meras telefonu nebuvo pasiekiamas komentarui. Kai tik gausime savivaldybės atstovų atsakymus raštu, juos paviešinsime.

Savivaldybės atstovas spaudai Vitalis Lebedis elektroniniu paštu pateikė savivaldybės ir mero poziciją po poros dienų. „Šiuo metu aktyviai vykdoma potencialių priedangų paieška, plečiamas priedangų sąrašas, tikrinamos potencialios priedangos ir įtraukiami visi savivaldybei priklausantys statiniai, atitinkantys priedangų reikalavimus. Artimiausiu metu, priedangų sąrašą planuojama dar praplėsti. Atkreipiame dėmesį, kad šiuo metu daugiabučiai namai dar nėra įtraukti kaip priedangos, todėl gyventojai, esant oro ar kitiems kinetiniams pavojams, nebūtinai turėtų bėgti iš namų ir ieškoti priedangos – reikėtų įvertinti aplinkybes ir nuspręsti, galbūt saugiau likti namie ar laikinai nusileisti į tame pačiame daugiabutyje esantį rūsį, kuris gali pasitarnauti kaip priedanga“, – siūloma gyventojams. Įvardijamos Šiaulių miesto pagrindinės Priedangų plėtros problemos:

1. Šiaulių mieste esanti infrastruktūra – nėra požeminių perėjų, metro, tiltų, dalis pastatuose esančių rūsių yra nuolat apsemti vandens ir t.t.;

2. Gyventojų iniciatyvos trūkumas – nenoras įteisinti daugiabučių namų rūsių kaip priedangų;

3. Teisinio reglamentavimo kaita.

Anot V. Lebedžio, priedangos yra skirtos trumpam (kelių valandų) žmonių pasislėpimui nuo oro pavojaus. Savivaldybės mero 2023 m. rugpjūčio 9 d. potvarkiu Nr. M-714 buvo patvirtintos Priedangos paruošimo ir jos panaudojimo rekomendacijos Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje, suderintos su Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovais. Pagal šias rekomendacijas svarbiausia, kad priedangos nebūtų užkrautos nereikalingais daiktais ir statybinėmis atliekomis, būtų prižiūrimos ir tvarkomos bei jose būtų apšvietimas, gesintuvas, vaistinėlė ir kt.

Atkreipiame dėmesį, kad priedangos parenkamos atsižvelgiant į Slėptuvių, kolektyvinės apsaugos statinių ir priedangų poreikio nustatymo, parinkimo, žymėjimo, jų parengties organizavimo ir naudojimo tvarkos aprašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 29 d. nutarimo Nr. 1317 „Dėl Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo įgyvendinimo“, Šiaulių miesto savivaldybės 2023 m. rugpjūčio 10 d. mero potvarkiu Nr. M-714 „Dėl priedangų paruošimo ir jos panaudojimo rekomendacijų Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje patvirtinimo“ reikalavimus.

Slėptuvė pagal Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymą yra specialiosios paskirties statinys arba specialiai įrengta patalpa gyventojams, kurie užtikrina valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu arba turi priskirtų būtinų užduočių, apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių. Centre esanti slėptuvę planuojama atnaujinti ir pritaikyti Savivaldybės Ekstremaliųjų situacijų operacijų centro ar Mobilizacijos valdymo grupės veiklai esant grėsmei. Šiuo metu Aplinkos ministerija organizuoja techninių reikalavimų slėptuvėms, priedangoms ir kolektyvinės apsaugos statiniams parengimą.

Informacija apie priedangų išsidėstymą Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje skelbiama ir nuolat atnaujinama Šiaulių miesto savivaldybės interneto svetainėje https://www.siauliai.lt/list/view/ekstremaliu-situaciju-valdymas.

 

 

Redaktorė Asta Volkovaitė